Фондация „Фридрих Еберт“ провежда многогодишни мащабни изследвания на младежта в Европа. Данните от тези изследвания през последното десетилетие позволяват да се проследяват промените в живота и сравнят тенденциите в развитието на ценностите и нагласите на младите хора в различни региони на континента и в Европа като цяло.
Резултатите и изводите от последното “Изследване на младежта в България” бяха представени на пресконференция в БТА от неговите автори доц. д-р Борис Попиванов, д-р Първан Симеонов, д-р Лилия Еленкова, Стефан Георгиев, Яница Петкова и Юлиана Гальова.
В това изследване са поставени поредица от въпроси: Кои са базовите ценности, възприятия и притеснения на младите българи? Интересуват ли се младите действително от политика, какви са техните идейно-политическите схващания и имат ли готовност за включване в различни форми на политическо участие? Вярват ли българските младежи в прагматичната полза от образователната квалификация за предстоящите им житейските преходи? Как българските младежи си представят условията за намиране на работа в страната и расте ли пропастта между образователна квалификация и професионална заетост? и други подобни.
Сред по-важните констатации и изводи авторите открояват следните: Нагласите и ценностите на младежите в страната са повлияни от застъпилите се през последните години кризи – Ковид 19, икономическа и политическа нестабилност, военни конфликти в Европа и различни точки на света. Младите хора у нас след кризите проявяват повече несигурност и индивидуализъм, но и повече адаптивност, толерантност и прагматизъм. Интересът към политиката е повишен, но отчуждението към институции и традиционни механизми за участие се запазва. В българското общество присъства осезаемо очакване за „активни млади хора“ и „политически ангажирано младо поколение“. Младите хора проявяват повече прагматизъм, a действията и целите им са утилитарно насочени. Младежите в България са в по-голяма степен оптимисти за собственото си бъдеще, отколкото за бъдещето на българското общество. Образованието е един от основните подходи за постигане на добри нива на социализация на младите хора. Преходът на младите хора от образование към заетост съставлява един от най-важните компоненти на обществената интеграция на младежта и дава своите отражения върху практически всички сфери на обществото и икономиката. В работата на преден план са доходите и сигурността, а личното бъдеще се разглежда по-оптимистично от колективното.
Към тези и други изводи от “Изследване на младежта в България” проявиха интерес представители на различни институции, на политически, граждански, младежки и синдикални организации, на медиите и други. Това със сигурност е гаранция, че представеният анализ ще послужи като инструмент за още много дискусии и за създаването на политики нужни за развитието на младежта.
С цялото “Изследване на младежта в България” може да се запознаете в приложения линк