По повод пет години от учредяването на 15 май 2021 година на Идейно-политическото обединение в БСП „Платформа „Социализъм ХХI век“, на 15 май  т.г. се състоя среща-разговор за това, какво стана през изминалия период и какво да правим днес така, че да не се окаже БСП една от партиите „с отпаднала необходимост.“


ПОКАНА

     На 15 май т.г. се навършват пет години от създаването на  ПЛАТФОРМА „СОЦИАЛИЗЪМ ХХІ ВЕК“-Идейно-политическо обединение  в Българската социалистическа партия.
      По този повод Ви каним да вземете участие в среща на учредители и активни участници в нейната дейност и да се включите в разговор за станалото през изминалия период и за това какво трябва да правим днес и през следващите години. За да се върнем към социалистическите корени на българската левица и да я обновим идейно, политически и организационно. За да възстановим нейната водеща роля в обществения живот и развитието на България като демократична, социална и правова държава. За да не бъдат БСП и останалите леви партии „партии с отпаднала необходимост“, а такива без които  не може и днес, и утре.
С позициите и предложенията на Платформата през изминалите пет години можете да се запознаете от свитъка с материали Платформа „Социализъм ХХІ век“ – май 2021 – февруари 2026, поместен в Платформата за леви идеи и политики „НовиВремена“( https://novivremena.com/ ), както и от много авторски публикации в нея и  в сайта и списание „Ново време“( https://novovreme.com/ ).
Очакваме Ви на 15 май 2026 г., петък, в 16.00 ч. в зала „Георги Кирков-Майстора“ (604) на НС на БСП, ул. „Позитано“ №20.
11 май 2026 г.

Инициативен комитет на Платформа „Социализъм ХХІ век“


Причината, накарала в онзи момент няколко десетки социалисти да инициират създаването на новото идейно-политическо обединение, бе острата тревога от катастрофалния двукратен срив на гласовете за партията от 955 490 /27,93%/ на парламентарните избори на 26.04.2017 г. до 480 146 /15,01%/ на изборите на 04.04.2021 г. В изказването си тогава един от учредителите предупреди, че „загубата на политическо и обществено влияние на БСП може да се окаже трайна тенденция“ и че умишленото разбъркване на левите идеи с национализма и някакъв социален консерватизъм „в крайна сметка ще доведе партията да политически провинциализъм и задълбочаваща се изолация“.

Не бяхме чути. Не само тогава, но и през всичките пет години след това, когато БСП продължи неудържимо да се срива и когато многократно призовавахме ръководството на партията да скъса с пагубното участие в безпринципни „сглобки“ с различните издания на омерзителното статукво – практика в драстичен разрез с програмните постановки и поредицата категорични политически резолюции на колективните органи на БСП.

За да се стигне до последния пример с частичните избори в Община Пазарджик от 12.10.2025 г., дни след които публикувахме своя позиция, озаглавена „България или Пеевски – къде е БСП?“ В нея заявихме, че това е последният момент партията да скъса с гибелната колаборация с „модела“, както и че  „ когато стане непотребна за „силния на деня“ … отслабената БСП ще плати изключително тежката цена за съучастието си в досегашното управление.“

На поканата за срещата в петък, 15-ти т.м., се отзоваха мнозина от активните участници в живота на партията през годините. В състоялия се задълбочен разговор за последиците от изборните резултати на 19 април се очертаха две различаващи се линии на разсъждение:

Едната – понесен е тежък удар; причините са много /идейни, участие в сглобки, т.н./, но трябва спокойно да се използва времето извън парламента за преброяване на членовете и организациите и избистряне на политиката; да не се допускат разделения, обвинения и конфронтация с напуснали партията за участие в Прогресивна България, да оставим последната да свърши добри неща за страната.

Другата – ударен ни е не просто шамар, а сме в нокдаун и съдията брои; става дума за враждебно превземане  (hostile takeover) спрямо БСП от страна на ПБ; в момента продължават усилията за масово „прехвърляне“ на социалисти в ПБ; програмата на ПБ е крайно дясна, необходима е ежедневна реакция в мрежите и публичното пространство за ставащото в парламента.

По въпроса за включване на ПБ в европейска партия бе споменато да се има предвид, че след като в Италия Социалистическата партия прие името Демократическа,  групата на социалистите в ЕП се преименува от Група на ПЕС на Група на „Прогресивният алианс на Социалистите и Демократите“ (S&D). Сякаш нищо по-естествено да се приеме още една прогресивна сила.

Що се отнася до днешния ден, бе изказано виждането БСП да възприеме каузата за развитието на България като реално функционираща демократична, правова и социална държава – такава, каквато Конституцията повелява, вместо изродилата се власт на олигархична „демократура“ при безпардонно беззаконие и въпиеща асоциалност. В тази връзка бе предложено около датата 12 юли да се организира дискусия-кръгла маса по повод 35-ата годишнина от приемането на Основния закон на страната  от Седмото Велико Народно събрание.

                                    ИПО Платформа „Социализъм ХХI век“

16 май 2026 г.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук