Фалстартът на 50-ия Парламент на 19-ти юни т.г. и блокажът за нов кабинет водят държавата към опасна безпътица. Основните фракции нагнетяват разделението, отвращават още повече хора от политиката и изправят страната пред срив на парламентаризма с пагубни последици за демокрацията и гражданите.
На този фон още по-силно изпъква цялата вреда от разпада в БСП. Корнелия Нинова даде нов свой „принос“ към задълбочаването му с отказа си, в пряко нарушение на Устава, да се подчини на решенията на Националния съвет от 15 юни т.г. относно ръководството на Парламентарната група и изключването от нея на К. Методиев, което доведе до жалкия разпад на групата на две половинки. Вместо днес, да се яви като авторитетната опозиционна сила, способна да заяви воля и да спечели подкрепа за рязък обрат към изход от пропадането, партията се оказва с напълно сринат кредит на доверие в обществото.
В резултат на тази политика БСП е на ръба да загуби ролята си на реален фактор в обществения живот, особено като необходимия политически субект, активен защитник на Конституцията след удара по Основния закон, нанесен от т.нар. конституционно мнозинство в предходния Парламент.
Призивите на новото ръководство на БСП за ляво обединение си остават без покритие. Това е така, защото поелите отговорността за промяната на партията се отказаха от задължителната политическа оценка на ликвидаторския курс на К. Нинова, наложен от нея и подгласниците й през последните седем години. Идейните основи на партията бяха подменени със „социален консерватизъм“; колективното ръководство бе смазано от диктата на „лидерката“; другарството бе потъпкано с безогледни „чистки“. За да стане БСП отново влиятелна политическа сила е необходим всеобхватен обновителен процес „отдолу догоре“, от основните организации, през местните, до националните органи на партията. За такъв процес е нужна солидна политическа обосновка – документ, приет от Националният съвет като основа за отчетите и изборите, с ясни политически оценки и изводи и с категорични намерения за идейно, политическо и организационно обновление.
Преди 34 години БСП се яви пред обществото след именно такъв процес на фактическо преобразуване като партия на демократичния социализъм, с нов Манифест, с нов демократичен Устав и с доказана национална отговорност, благодарение на което категорично спечели изборите от юни 1990 г. Днес партията е изправена пред същото съдбовно предизвикателство – да се преобразува като партия на днешния и утрешния ден, способна да отстои каузата на народовластието и социалната справедливост, или да затихне като никому ненужно периферно образувание.
Ние, от Платформа „Социализъм ХХI век“, от учредяването ни на 15 май 2021 г. като Идейно-политическо обединение в БСП, призоваваме за именно такова ново начало за партията чрез нова програма, нова политика и нови лица. Трябва да е ясно – с отказ от принципна политическа оценка на изминалия период, с практики, заимствани от него и само с покани за обединяване на лявото, подобно ново начало е невъзможно.
Историческата отговорност на онези, които са начело на партията днес е да осъзнаят дълбокия смисъл на призива за ново начало и да докажат, че са способни да го инициират. Ние сме готови да подкрепим всяка истинска стъпка по този път, но и ще продължим ясно да назоваваме всеки опит за подмяна, снишаване и поддържане на стария курс в друга опаковка.
ИК на ИПО „Платформа „Социализъм ХХI век“
20.06.2024 г.